Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Stredné Ponitrie - MAS - LEADER

Súčasnosť

Stredné Ponitrie

Na Puškinovskú tradíciu nadväzuje v obci Brodzany Literárne múzeum A.S. Puškina, ktoré je pracoviskom Slovenskej národnej knižnice v Martine. Vzniklo v roku 1979 v budove renesančného kaštieľa, v areáli ktorého je aj historický park s 10 bustami významných slovenských a ruských spisovateľov od popredných slovenských výtvarníkov. Expozícia venovaná dejinám slovenskej literatúry z aspektu slovensko - ruských vzťahov od veľkomoravského obdobia do začiatku 20.-teho storočia bola sprístupnená v roku 1989. Historická časť expozície približuje zaujímavé brodziansko- puškinovské vzťahy a súvislosti.

Slovenský festival poézie „Beniakove Chynorany“ ktorý sa v roku 2007 uskutočnil už 14 krát, sa zaradil medzi najväčšie kultúrno-spoločenské podujatia v celoslovenskom merítku. Súťaže sa zúčastňujú recitátori od 14.rokov, ale horná veková hranica je neobmedzená a môžu sa zúčastniť aj zahraniční recitátori. Básnik a prekladateľ Valentín Beniak, vrcholný predstaviteľ slovenskej modernej poézie, sa narodil v 1894 v obci Chynorany. Organizovanie festivalu podnietilo zriadenie Pamätnej izby, ktorá zriadená v roku 1994, teda v čase konania prvého ročníka festivalu a stého výročia narodenia básnika.

Celoročné pravidelné jarmoky ľudových umelcov a remesiel ako aj typickej vidieckej gastronómie, sú umocnené prezentáciou ľudových odevov – krojov typických pre naše územie. Príjemnú jarmočnú atmosféru v obciach každoročne dotvára dychová hudba Nadličanka (založená v roku 1880 ) a dychová hudba Nedanovčianka a dychová hudba v Chynoranoch.
Naša dychová hudba organizuje pravidelné Festivaly dychových hudieb, na ktorých už získali početné popredné umiestnenia.

Zo športových druhov sa vyznačuje silnou tradíciou futbal v obci Veľké Uherce, kde sa narodili dve osobnosti futbalového sveta F. Laurinec prezident Slovenského futbalového zväzu a P. Kováč futbalista- brankár. Majster Slovenska v motocrosse T. Pavlovčík je takisto rodákom z tejto obce.

 


 
Dávnu históriu nášho územia symbolizuje na portáli našej web stránky:

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár


1286333

Úvodná stránka